Așa cum începe istorisirea biblică despre creație, în cartea Facerea, așa se și termină, în cartea Apocalipsa. Ambele viziuni sunt pline de contradicții, după cum vom vedea, și din această cauză ambele sunt incredibile. La prima vedere există o anumită potrivire între ele, dar această aparentă asemănare nu poate fi considerată o dovadă a coerenței lor sau a inspirației lor de către Dumnezeu, deoarece, analizând mai atent, se pot observa multe nepotriviri între elementele care le compun. Folosirea acelorași simboluri duce la impresia greșită că cele două cărți exprimă evenimente din trecut și din viitor care sunt în legătură unele cu celelalte.

Apr 25, 2018 Written by

Biserica Unica - Profil al scriitorului - Writer's profile

Gabriel Baicu s-a născut în anul 1954 în Brașov, România. El a urmat cursurile Universității București, Facultatea de Drept, pe care a absolvit-o în anul 1974.  În anul 2006 s-a mutat în Irlanda, unde a studiat teologia și filosofia, obținând  diploma de licenta.

Ulterior, a urmat cursurile UCD Irlanda, obținând masteratul în filosofie.

Momentan, se pregătește pentru a finaliza studiile necesare în vederea doctoratului în filosofie. El este interesat în domenii legate de relația dintre filosofie și religie, filosofie și știință, religie și știință și teologie.

A scris două cărți cu titlurile: Biserica Celor Născuţi Din Spirit şi Bisericile Corporatiste - Creştinism Spiritual şi Religie Instituţională și Oglinda Falsă A Lui Dumnezeu.

Book Goods False Mirror

Gabriel Baicu was born in 1954 in Brasov, Romania. He followed the Bucharest University / Faculty of Law and he finished the studies in 1974. He moved to Ireland in 2006, where he studied theology and philosophy, getting a B. A. degree.

He then studied in UCD Ireland, where he got a master degree in philosophy.

At the moment, he is preparing for doctoral degree in philosophy. He is interested in topics linked to the relations between philosophy and religion, philosophy and science, religion and science and theology.

He has written two books under the titles: Christian Spirituality And Religious Institutions, and God’s False Mirror.

806 Last modified on Saturday, 13 October 2018 13:21