experienta si dogma

Marea dilemă a omului modern este alegerea dintre adevărul crud și o iluzie care poate genera confort interior. Suntem oare gata să sacrificăm un confort iluzoriu, o pace interioară bazată pe adevăruri îndoielnice de dragul adevărului curat, acela pe care suntem nevoiți să îl înfruntăm direct pentru a merge mai departe în căutările noastre?

Jun 1, 2015 Written by

Biserica Unica - Locul unde se evanghelizează

Femeile fac tot timpul muncă de evanghelizare. Care este deosebirea între a învăţa pe cineva pe stradă, la piaţă sau la locul de muncă, despre Dumnezeu şi a învăţa aceleaşi persoane într-o clădire, unde se adună Creştinii? Trebuie să înţelegem corect. Ceea ce contează este procesul de învăţare în sine, nu locul unde învăţăm.

Învăţarea este învăţare oriunde o faci şi o predică poţi să o ţii şi când mergi cu avionul. Femeile au fost convinse să creadă că sunt "inferioare" bărbaţilor, la capitolul "învăţare," dar nu sunt, asta este o minciună. Clădirile adunărilor creştine nu sunt un loc sfânt sau special. Noi, bărbaţi şi femei, în egală măsură, suntem templele lui Dumnezeu.

6593 Last modified on Friday, 12 October 2018 19:27