Dumnezeu, așa cum este prezentat în cartea Geneza, prima carte a Bibliei, nu avea de ce să creeze lumea într-o ordine absurdă, așa cum ne spune Biblia. El nu ar fi creat ziua și noaptea în prima zi, după cum afirmă textele biblice, dar cerul l-ar fi creat doar în ziua a doua și soarele și celelalte corpuri cerești doar în ziua a patra. Ce sens are creația luminii fără cer? Cine poate să fie considerat păcătos și să fie condamnat la un așa zis iad veșnic doar pentru că nu crede o asemenea absurditate?

Jun 1, 2015 Written by

Biserica Unica - Locul unde se evanghelizează

Femeile fac tot timpul muncă de evanghelizare. Care este deosebirea între a învăţa pe cineva pe stradă, la piaţă sau la locul de muncă, despre Dumnezeu şi a învăţa aceleaşi persoane într-o clădire, unde se adună Creştinii? Trebuie să înţelegem corect. Ceea ce contează este procesul de învăţare în sine, nu locul unde învăţăm.

Învăţarea este învăţare oriunde o faci şi o predică poţi să o ţii şi când mergi cu avionul. Femeile au fost convinse să creadă că sunt "inferioare" bărbaţilor, la capitolul "învăţare," dar nu sunt, asta este o minciună. Clădirile adunărilor creştine nu sunt un loc sfânt sau special. Noi, bărbaţi şi femei, în egală măsură, suntem templele lui Dumnezeu.

6201 Last modified on Friday, 12 October 2018 19:27